PassportsPlease

כל המידע לטיול הבא שלכם

הצטרפו לניוזלטר שלי

קבלו ראשונים את כל העדכונים על הפוסטים החדשים ועוד מידע בניוזלטר החינמי שלי

חיפוש מלונות

אתר קמפינג

כל הטיפים לטיול קרוואן עם תינוק

באביב האחרון הגשמנו חלום שנרקם לפני כמה שנים ויצאנו לטיול קרוואן עם התינוק שלנו בן ה – 5 חודשים. זו הייתה הפעם הראשונה שלנו בטיול בחו"ל עם התינוק וגם הפעם הראשונה שלנו בטיול קרוואנים – שילוב לא קל, אבל מאד חוויתי ומהנה

למדריך המלא לטיול קרוואנים הקשתי פוסט נפרד. בכתבה הבאה אתמקד בקרוואן עם תינוק, מה נוח בזה ומה פחות, איזה ציוד צריך לארגן ומתי מומלץ לנסוע, כדי לעזור לכם להחליט אם חוויה כזו מתאימה גם לכם.

יתרונות לטיול קרוואן עם תינוק

 1. כל הבית עליכם – כל הציוד של התינוק נוסע איתכם כל היום לכל מקום שתגיעו אליו וזה מאד נוח כשפתאום מגלים שקר או חם יותר ממה שציפיתם, שהתינוק התלכלך וצריך להחליף בגדים או להוציא עוד חיתולים וכו'. הזמינות של הציוד מאד עוזרת עם התינוק.
 2. ישנים במקום קבוע – אחד היתרונות הגדולים של קרוואן הוא שהוא מהווה סוג של בית לכל תקופת הטיול. זה יוצר טיול מתגלגל שעובר בין איזורים ואפילו מדינות שונות, אבל התינוק ישן כל לילה באותו מקום שהוא כבר רגיל אליו ולא מרגיש את כל השינויים האלו. ללא קרוואן קשה יותר לעשות טיול בו כל יום יומיים עוברים איזור כי צריך לארוז ולפרוק את כל הציוד של התינוק כל פעם וגם לתינוק שמחליף כל פעם מיטות וחדרים יכול להיות קשה יותר להתרגל.
 3. מקלחת, שירותים ומקרר באוטו – מאד נוח עם תינוק שיש מקרר צמוד עם התרופות שלו, אוכל במידה וכבר אוכל, גז צמוד להרתיח מים אם צורך תמ"ל וכו'. בנוסף יש לכם כיור צמוד לשטוף אותו על כל מקרה שלא יבוא ואת איזור ההחתלה הקבוע שיצרתם בקרוואן זמין לכל אורך היום. טיול עם תינוק מלא בבלת"מים אז לפחות שכל הבית עליכם יותר קל להתמודד.
 4. חיבור לטבע – טיול קרוואן הוא טיול טבע גם ביום וגם בלילה. זה מאפשר לתינוק לחוות הרבה טבע, לשכב על הדשא ולפרוק אנרגיה. אנחנו הבאנו איתנו שמיכת פעילות ופרסנו לו כל ערב מחוץ לקרוואן והוא מאד נהנה מזה.
מבלה בקמפינג
מתחבר לטבע ונהנה מכל רגע

חסרונות לטיול קרוואן עם תינוק

 1. טיול קרוואן הוא לא הטיול הכי קל – זה טיול שדורש מכם גם לעבוד, לתפעל את הקרוואן, לשטוף כלים ולבשל. יחד עם תינוק שדורש בעצמו לא מעט טיפול זה יכול להיות לא קל. אין ספק שטיול כוכב בדירה אחת קבועה יותר פשוט עם תינוק, אז צריך לקחת את זה בחשבון.
 2. קור וחום – קחו בחשבון שבקרוואן בלילה יכול להיות קר. יש חימום באיזור המגורים ותלוי יעד ועונה כדאי להפעיל אותו. זה קצת מקשה עם תינוק כי בתחילת הערב לא תמיד קר ובאמצע הלילה יכול להפוך להיות הרבה יותר קר ובבוקר שוב פחות קר אז קשה לווסת טמפרטורה שתתאים כל הלילה ותהיה טובה לתינוק.
 3. נסיעות – נסיעות יכולות להיות לכם גם בטיול אחר עם תינוק אבל מן הסתם בהשוואה לטיול עירוני בטיול קרוואן יש הרבה יותר נסיעות וצריך לחשוב האם זה מתאים עם התינוק שלכם ולהתארגן בהתאם. אנחנו הזמנו את הטיול כשאיתן היה בוכה נורא מנסיעות וניסינו לטפל בזה בכל דרך אפשרית לפני הטיול כי זה יכול להיות מאד לא פשוט.
נחים בקמפינג

איך להתארגן לטיול קרוואן עם תינוק

טיול עם תינוק ובייחוד בקרוואן דורש התארגנות והצטיידות לא קטנה. מצד אחד לא כדאי להביא יותר מדי ציוד כי צריך מקום לאחסן אותו בקרוואן. מצד שני אתם לא רוצים להיתקע עם תינוק בחו"ל בלי משהו חשוב אז שווה להבין מראש איך אתם מתכננים לתפעל את התינוק במהלך הטיול בכל התחומים.

 

שינה

שינה לתינוק בקרוואן היא נושא קצת מורכב. קרוואנים הם מאד צפופים ואין מקום לשים ככה סתם מיטת תינוק או לול קמפינג. האפשרויות שעומדות בפניכם בנושא תלויות בסוג הקרוואן שתקחו ובמפרט הפנימי שלו, כמו גם בהעדפות שלכם לשינה עם התינוק.

אפשרות אחת היא שהתינוק ישן איתכם במיטה. במקרה כזה כדאי להביא שמיכה קטנה נפרדת לתינוק ולוודא את סוג וגודל המיטה שתקבלו – אנחנו קיבלנו מיטה זוגית 1.60 שזאת בעצם מיטה לכל דבר מבחינת הגודל. המיטה שלנו הייתה ממוקמת במרכז כך שתינוק לא יכל לישון בה באחת הצדדים אלא רק בינינו. יש קרוואנים עם מיטה שצמודה לקירות הקרוואן ואז אפשר להשכיב את התינוק באחד הצדדים. יש גם קרוואנים עם שתי מיטות יחיד שפחות יתאימו לשינה עם תינוק אז חשוב לברר את זה מראש.

בחלק מהקרוואנים אפשר להוריד את שולחן האוכל למטה ואז מתפנה מקום שיכול לשמש למיטה. עדיין חשוב לבקש בחברת ההשכרה או לברר באינטרנט מה גודל השטח שהתפנה ולוודא שלול קמפינג או מיטה אחרת שתביאו איתכם/תקנו ביעד תתאים שם.

במידה ויש קרוואן גדול יותר עם מיטת יחיד או מיטת קומותיים מעבר למיטות שלכם אפשר לעשות סידור שם לתינוק אך זה דורש או להביא מעקה נייד שאפשר לחבר למיטה או לתחום מיטה אחת עם מזרון מהמיטה השנייה כדי ליצור מעקה עבור התינוק.

כך או כך חשוב שתבינו לא רק את כמות המיטות המגיעות בקרוואן אלא את המיקום שלהן, הגודל שלהן והמפרט הפנימי בכלל. לודגמא יש מיטות שהן בגובה מעל עמדת הנהג ומסוכן מאד לשים שם תינוק.

המיטה קרוואן

אמבטיה

אנחנו הזמנו מאמזון אמבטיה מתנפחת שסידרה לנו את הטיול. יש כאלה שהמליצו להיכנס להתקלח במקלחת של הקרוואן יחד עם התינוק בידיים. לדעתנו זה היה מאד לא נוח כי צפוף שם, זה מחליק וקשה להחזיק אותו וגם את המים וגם לסבן. בנוסף, אי אפשר לעזור מבחוץ כמו במקלחת רגילה כי אם פותחים את המקלחת כשהיא פועלת המים יעופו על המיטה של הקרוואן… אחרי ניסיונות של יומיים ניפחנו את האמבטיה ולקחנו את התינוק להתקלח במקלחות של אתרי הקמפינג בתוכה.

בהרבה מאתרי הקמפינג במערב אירופה יש חדר רחצה לתינוקות, דבר מדהים שעזר לנו בטירוף – חדר שהוא לא באיזור הגברים או הנשים ואפשר להיכנס אליו יחד. ברובם הייתה מקלחת מובנית (בתוכה שמנו את האמבטיה המתנפחת) שידת החתלה עם מזרון רך ולפעמים אפילו נורת חימום מלמעלה. במקרים שלא היה חדר כזה חיפשנו איזור משותף לקלח את התינוק ואם היה ממש רק גברים ונשים אז אחד קילח לבד והוציא את התינוק לשני שהלביש וארגן אותו.

 

תרופות

אני מציעה להתארגן מראש בארץ על כל התרופות שיכול להיות שתצטרכו עבור התינוק. הרופאה שלנו רשמה לנו מרשמים לכל מה שלא יבוא – תרופות קבועות שלוקח, נובימול, פניסטיל, אינהלציה, טיפות אף, מדחום ועוד.

מבלים בקרוואן

נסיעות וכיסא בטיחות

הנסיעות יכולות להיות קצת קשות עם תינוק אז הנה כמה המלצות שעזרו לנו:

 • לחלק את הנסיעות – השתדלנו לא לעשות נסיעות של מעל שעה וחצי שעתיים גג ברצף ואם יש נסיעות ארוכות לחלק אותן לאורך היום עם פעילויות או מסעדות באמצע.
 • לנסוע על זמן שינה – אם יש גמישות השתדלנו שהנסיעות יהיו על זמנים שהתינוק עייף ואז הוא העביר את רובן בשינה, מה שמאד הקל על הדרך.
 • צעצוע לאוטו – הבאנו שקית של צעצועים איתנו והזמנו מראש באמאזון צעצוע נתלה לאוטו עם מראה ובובות ועוד. פתחנו אותו רק בטיול שלא יכיר את הצעצוע לפני ותלינו אותו מול הסלקל.
 • מעבר בין איזור הנהיגה לאיזור המגורים – בהרבה קרוואנים יש אפשרות לעבור בין המושבים הקדמיים לאיזור האחורי מתוך הקרוואן ללא צורך לצאת החוצה. לנו זה מאד עזר ואני מאד ממליצה לבדוק את המבנה של הקרוואן ולהבין אם זה מתאפשר. כשהתינוק ישן ישבתי מקדימה וכשבכה יכולתי לעבור במהירות אחורה ולשבת לידו.
 

כיסא בטיחות

אנחנו הבאנו את הסלקל שלנו מהארץ ואני מאד ממליצה על זה. התינוק כבר היה רגיל לכיסא, אנחנו יודעים איך לתפעל את הכיסא מהר ובצורה נכונה וברוב חברות התעופה (תבררו מראש) אפשר להטיס כיסא חינם במחיר של התינוק. יש אפשרות כמובן לשכור כיסא בטיחות מחבר הקרוואנים. במידה ואתם שוכרים – חשוב מאד לוודא טוב טוב איזה כיסא מקבלים, שתיאמתם מה גיל התינוק, אפילו כדאי להבין את הדגם. יש מלא מקומות עם כיסאות מאד בלויים וישנים שלא מספיק בטיחותיים. בנוסף, בחברה שלנו בדיעבד היו כיסאות שנראו ברמה גבוהה אבל לגמרי לגמרי לא לגיל 5 חודשים אלא משהו לכיוון הבוסטר בכלל, עם פנים קדימה וממש לא מתאים לתינוק כזה קטן. מה שכן, אם אתם מביאים איתכם סלקל או כיסא בטיחות ממליצה לעטוף אותו טוב בנייר פצפצים כמה שכבות, אפשר לקנות בכל טמבוריה.

 

טיפ – אצלנו הכרטיס כלל עבור התינוק מזוודה של 23 קילו או סלקל. לקחנו את הסלקל עטוף בתוך שק לכיסא בטיחות וזה נתן עוד מלא מקום להכניס עוד ציוד גדול לשק על חשבון ה-23 קילו שיכלנו לקחת.

כיסא תינוק בקרוואן
סלקל מהארץ עם צעצוע תלוי לרכב

מנשא

במילה אחת – חובה! בשתי מילים – ממש חובה! מציל הטיול, עוזר בכל מצב, לכל סוג של טיול! תקנו מנשא טוב, תבררו שנוח לכם, תבררו שהתינוק מסתדר בתוכו. השתמשנו בו כל הזמן, בייחוד בטיולים בטבע – כשהתינוק ערני שמנו אותו עם פנים קדימה והוא ראה את הנוף ותפס את העצים. כשהתעייף הפכנו אותו עם הפנים אלינו והוא נרדם. אנחנו היינו ממשיכים בטיול והוא יכל לישון ככה בנחת שעות.

אגם יאסנה
מנשא - מציל את הטיול בכל מצב!

שמיכת פעילות

הבאנו מהארץ שמיכת פעילות לבחוץ עם כמה ציורים ופעילויות עליה. זה לא היה הכי נוח לסחוב (דחפנו את זה גם לשק הגדול של הסלקל) אבל פרסנו אותה בכל יום על הדשא באתר הקמפינג ונתנו לתינוק לשחק ולהתאוורר וזה היה מעולה. כדאי בכל מקרה לפרוס שמיכה או מחצלת מתחת, גם לשמור על השמיכת פעילות נקייה יחסית וגם למקרה שהתינוק יוצא החוצה ממנה – בכל מאתרי הקמפינג היה דשא אבל בחלקם היו אבנים קטנות שממש לא רצינו שהוא יתפוס.

שמיכת פעילות
שמיכת פעילות עם צעצועים בטבע

אהבתם את הפוסט? יש לכם מה לשתף? אשמח לשמוע בתגובות!

לעוד עדכונים, תמונות מיוחדות ופוסטים חדשים מוזמנים לעקוב אחרי הבלוג גם באינסטגרם ובפייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תוכן עניינים

הצטרפו לניוזלטר של PassportsPlease

הצטרפו לניוזלטר החינמי שלי לקבלת עדכונים על פוסטים חדשים והטבות נוספות