PassportsPlease

כל המידע לטיול הבא שלכם

הצטרפו לניוזלטר שלי

קבלו ראשונים את כל העדכונים על הפוסטים החדשים ועוד מידע בניוזלטר החינמי שלי

חיפוש מלונות

אגם ברייס

טיול קרוואן בהרי הדולומיטים באיטליה

איטליה מציעה למטייל כל כך הרבה איזורים שונים לטיול שלכל אחד מהם קסם שונה. הדולומיטים הם דוגמא מצוינת. איזור שונה לגמרי מ״איטליה הקלאסית״. תמצאו כאן נופים מסחררים, אגמים מרהיבים, אוכל חצי איטלקי חצי אוסטרי בגלל הקרבה לגבול, ובעיקר אווירה של טבע בכל מקום

אנחנו עשינו טיול לדולומיטים כחלק מטיול קרוואן של 3.5 שבועות באירופה שיצאנו אליו בחופשת הלידה שלי עם תינוק בן 5 חודשים. על מדריך לטיול בקרוואן ושאר המסלול אתם מוזמנים לקרוא כאן. הפוסט הבא מתאים לכל מי שמתכנן טיול לדולומיטים, ממש לא חייב בקרוואן.

 

הכירו את הדולומיטים

הדולומיטים האיטלקיים הם רכס הרים בצפון מזרח איטליה שמציעים טיולי טבע וטרקים, אתרי סקי, רכבלים, ונופי הרים ואגמים.

הייחוד של המקום מעבר לנופים והטבע הוא שילוב התרבויות בין התרבות האיטלקית לתרבות האוסטרית עקב הקרבה לגבול. האוכל הוא שילוב מיוחד בין אוכל אוסטרי לאיטלקי. אבל אפילו מעבר לאוכל, בכל איזור הדולומיטים שנקרא ״דרום טירול״ – איזור בולצאנו, אורטיזיי וכו׳, האוכלוסייה מסתבר היא בעיקר גרמנית, ולא רואה את עצמה כחלק מאיטליה. השפה השולטת היא גרמנית והאנשים שונים לגמרי מבאיזורים אחרים באיטליה.

עונות לטיול בדולומיטים

הדולומיטים נמצאים בגובה ולכן יכול להיות מאד מושלג בתקופות מסוימות ויכולים להיות הרבה גשמים. מצד שני מכיוון שזה איזור גבוה לרוב לא מאד חם.

בחורף הדולומיטים הופכים להיות מוקד לגושלי הסקי ולכן בעונת הסקי המקום מתעורר לחיים באווירה מושלגת. בקיץ בשיא העונה מזג האוויר מצוין, לרוב לא חם מדי וכל הרכבלים והאטרקציות פתוחות. החיסרון של שיא העונה הוא העומס כמובן. בעונות המעבר האיזור הרבה יותר רגוע ונעים אבל חשוב לשים לב שכל הרכבלים נסגרים לתחזוקה וגם פעילויות אחרות כגון מגלשות הרים וכו׳ לא פתוחות לרוב מחוץ לעונה. זה משאיר את יוני וספטמבר להיות החודשים הכי טובים לטיול פי דעתי – כשפחות עמוס אבל הרכבלים פתוחים. כשאנחנו היינו באמצע מאי כמעט כל הרכבלים באיזור היו סגורים וגם הרבה מסעדות, כך שבדיעבד עדיף להמתין כמה שבועות ולהגיע ביוני אם מתאפשר.

הדולומיטים בקרוואן

לפני המסלול שלנו בדולומיטים אדבר קצת על חווית האיזור הזה בקרוואן. את הקרוואן לקחנו ממינכן ולפני הדולומיטים טיילנו איתו באוסטריה. בהחלט אפשרי לעשות טיול בדולומיטים בקרוואן, ויש גם לא מעט אתרי קמפינג מוצלחים, אבל חשוב לדעת שהתשתית לא טובה כמו באוסטריה, גרמניה ומדינות אחרות, ולקחת בחשבון את כל המשתנים:

  1. הכבישים בדולומיטים צרים ומפותלים. זה נכון עם כל רכב. עם קרוואן זה בהחלט מקשה – קשה לעשות סיבובים צרים בקרוואן וכמובן הקושי המרכזי הוא לחלוק את הכביש עם מכונית ממול. באיטליה לא שמעו על דבר כזה חד סטרי, כלומר, שמעו – הכבישים לגמרי ברוחב חד סטרי, רק לא שמו את השלט הזה שאשכרה מונע מרכב לבוא מולך. הכבישים הצרים והמפותלים הם בעיקר בולטים במעברי ההרים, פחות בנסיעה בכביש ראשי, ועדיין זה איזור שיש בו הרבה כבישים כאלה.
  2. העונה – בשיא העונה איזור הדולומיטים מאד עמוס ואז חד משמעית לא הייתי מגיעה עם קרוואן (יולי אוגוסט). הכבישים הצרים מהסעיף הקודם הופכים לעמוסים במיוחד ואז כל הזמן באים רכבים ממול, יש פקקים בשיפוע לא נעים לקרוואן, וכמעט בלתי אפשרי לחנות. קרוואן, באופן כללי אבל בייחוד בדולומיטים באיטליה, מתאים בעיקר בעונות המעבר הרגועות יותר – מאי-יוני, ספטמבר-אוקטובר.
  3. אתרי קמפינג – שוב בהקשר לעונה – יש אתרי קמפינג מוצלחים בדולומיטים אך בשיא העונה כולם דורשים מינימום 5-7 ימים כדי לתפוס לכם מקום. עם קרוואן זה לרוב פחות מתאים כי רוצים להתקדם ולהתגלגל מאיזור לאיזור. גם לא בשיא העונה לא תמיד יתנו להזמין מקום מראש רק ללילה או שניים אבל אז כמעט תמיד יהיה מקום פנוי באותו יום, לכן זה גם שיקול עם קרוואן.

אתרי קמפינג בדולומיטים

במהלך הטיול לדולומיטים היינו בכמה אתרי קמפינג מוצלחים:

Camping Steiner

קמפינג מוצלח ליד העיר בולצאנו, מציע בריכת שחייה מחוממת חיצונית ופנימית, שירותים ומקלחות ברמה גבוהה, פעילויות נוספות בתשלום כגון ערבי ברביקיו, טעימות יין ועוד. במחיר הקמפינג כלול גם כרטיס אוטובוס לעיר בולצאנו כדי שלא תצטרכו להכניס את הקרוואן לעיר. יש גם מסעדה מוצלחת בתוך הקמפינג. החיסרון שלו היה שהחלקות קצת צפופות אבל בסה״כ נעים ושכל האוכלוסיה כולה הייתה גרמנית, שרובם לא דיברו אנגלית, אז אנחנו למשל עשינו ערב ברביקיו והיינו הלא גרמנים היחידים בו שזה היה קצת פחות נעים…

כדאי לברר פעילויות מראש כדי שתוכלו להירשם. אתר – Camping Steiner

בריכה בקמפינג
בריכה מחוממת חיצונית ופנימית בקמפינג Steiner

Camping Seiser Alm

קמפינג יפה ונעים קרוב לאורטיזיי. באתר יש בריכה חיצונית מחוממת, אווירה שקטה ונעימה ושירותים ומקלחות מאד מושקעים.

בריכה בקמפינג
בריכה מחוממת באתר הקמפינג

המסלול שלנו בדולומיטים

יום 1 – אגם ברייס + קורטינה ד׳אמפצו

אגם ברייס

אחד האגמים היפים ביותר באיטליה נמצא בדולומיטים, כ-50 דקות נסיעה מהעיירה קורטינה ד׳אמפצו. האגם מוקף הרים מושלגים ומפורסם בזכות מזח סירות המשוטים שלו. אפשר להקיף את האגם בהליכה או לשכור סירה ולשוט בו. אנחנו שטנו שעה בסירה וחווינו את הנוף ממרכז האגם, מומלץ.

שימו לב שבעונה (חודשי הקיץ) אי אפשר לחנות ממש ליד האגם אלא הרבה יותר רחוק וצריך ללכת ברגל אליו.

קורתינה ד׳אמפצו

עיירה יפה בלב הדולומיטים שמהווה נקודת עצירה טובה בשבל מיקומה. בחורף היא מפורסמת באתר הסקי שלה והמלונות הטובים. בקיץ חלק מרכבלי הסקי פועלים ואפשר לטייל רגלית.

יום 2 – מעבר הרים סלה + אגם קארזה + נסיעה לבולצאנו

מעבר סלה

מעברי ההרים הם אחת האטרקציות המפורסמות של הדולומיטים. מדובר בעצם בכביש צר ומפותל דרכו מגיעים לנקודה הכי גבוהה שאפשר להגיע אליה ברכב. לרוב בנקודה זו תהיה חניה, תחנת מוצא של רכבל, מסעדות ויציאה למסלולי טיול שונים. אנחנו הגענו למעבר סלה המפורסם ומכיוון שהרכבל היה סגור עדיין לעונה, עשינו מסלול רגלי של כשעה. השילוט שם לא היה יותר מדי ברור (משהו שהרגשנו בכל הדולומיטים), אז הלכנו כמה שרצינו וחזרנו חזרה באותה הדרך. הנוף באיזור משוגע והזכיר לנו קצת את עמודי הגרניט של הטורס דל פיינה בצ׳ילה. יש כאן שלושה עמודי סלע מרשימים, הרים גבוהים שבאמצע חודש מאי עדיין מושלגים, ומרחבים ענקיים. החניה והטיול באיזור בחינם. מה שכן, לא הייתה שום מסעדה פתוחה באמצע מאי והאיזור היה די שומם, שזה היה נחמד לטיול הרגלי אבל פחות כייף מבחינת האווירה במקום.

אגם קארזה

אגם קטן ויפה בדרך בין קאנזיי לבולצאנו. מומלץ מאד לעצור ולראות אותו מלמעלה או אם יש מזג אוויר טוב אפשר לרדת לטייל בו. אצלנו היה גשם וקודר אז רק צילמתי אותו מהכביש אך אפילו בגשם ומרחוק הוא בולט ומרשים.

יום 3 – יקב Loacker + ערב ברביקיו בקמפינג

יקב Loacker

פתחנו את היום בטעימות יין ביקב שנמצא ליד בולצאנו, העיר הכי גדולה בדולומיטים. היקב מציע טעימות יין בפביליון, מרפסת מהממת שתלויה ממש על הנוף. יש כאן גם נוף של הכרמים שלהם וגם על כל העיר בגלל הגובה שהיקב ממוקם בו. בטעימות קיבלנו 11(!) סוגי יינות וקצת לחם. היינות היו מעולים והנוף ממכר.
הערה לקרוואנים – תעדכנו אותם מראש שאתם בקרוואן, יש מגבלת חניה ומגבלת אורך. צפוף שם בטירוף וצריך לתמרן איתו ממש ממש בזהירות כולל מכווין שעומד בחוץ.

 

את הצהריים ואחר הצהריים בילינו בבריכה של הקמפינג ובערב ברביקיו שארגנו בקמפינג. מידע נוסף על הקמפינג אפשר לראות למעלה בפסקה על ״אתרי קמפינג בדולומיטים״.

יום 4 – סיור אוכל בבולצאנו + נסיעה לאורטיזיי

סיור אוכל בבולצאנו

בבוקר הזה עשינו סיור אוכל של 3 שעות בעיר בולצאנו, עיר חמודה ואירופאית והכי גדולה בדולומיטים. כדי להכיר את העיר בחרנו לצאת לסיור אוכל עם מדריך מקומי, שמתחיל מסיור עירוני ותרבותי קצר בכנסיות וכיכרות יפות, וממשיך לטעימות בדוכנים ומסעדות שונות. הסיור בעיר הספציפית הזאת מעניין לדעתי במיוחד כי איזור בולצאנו נקרא גם ״דרום טירול״. טירול היא חבל ארץ מפורסם באוסטריה ודרום טירול הוא בעצם חלק שהיה שייך בעבר לאוסטריה ובמלחמת העולם הפך לחלק מאיטליה. האוכלוסיhה כאן ברובה גרמנית אוסטרית, השפה הרשמית היא גרמנית וגם האוכל בהתאם.

לדעתנו הסיפור של המקום מאד מעניין, אך אציין שהאוכל בסיור בהשוואה לשאר איטליה פחות מלהיב. תמצאו כאן פחות פסטות ופיצות, יותר טעימות של נקניקיות גרמניות מסורתיות, לחמים, נקניקים וגבינות מיוחדות, יין וקוקטיילים, מאפים מתוקים וברוסקטות. אנחנו מאד נהנינו כי אנחנו אוהבים סיורים קולינריים והמדריך היה מוצלח אבל האוכל יכל להיות יותר טעים שזה קצת חבל. מחיר – 85 יורו לאדם.

יום 5 – טיול באורטיזיי + רכבל ל – Alpe di sisui

אורטיזיי

עיירה ציורית וצבעונית שנחשבת להכי יפה בדולומיטים. מהעיירה יוצא פוניקולור (רכבל שנוסע על צלע הר) ורכבל תלוי שמגיע ל – Alpe Di Sisui. אנחנו עלינו על שניהם. בכל אחד מהם יש מסלולי הליכה באורכים שונים עם נוף יפה והרבה ירוק. במעלה הרכבל ל – Alpe Di Sisui יש גם מסעדה על ההר. כדאי מאד לשלב – גם לעלות ברכבל וגם לטייל בעיירה.

מסעדה מומלצת בעיירה – Terrazza. בגדול היא הייתה מהמעטות שפתוחות בעונה שהיינו, לא ברור מה עם האיטלקים האלה וחוסר הרצון שלהם לעבוד… בהתחלה נראתה לנו מאד תיירותית ובדיעבד היא הייתה המסעדה שהכי אהבנו בדולומיטים! מחירים מעולים ואוכל טוב. אפשר לשבת גם על המרפסת בקומה השניה ממנה נשקף נוף יפה לעיירה.

אהבתם את הפוסט? יש לכם מה לשתף? אשמח לשמוע בתגובות!

לעוד עדכונים, תמונות מיוחדות ופוסטים חדשים מוזמנים לעקוב אחרי הבלוג גם באינסטגרם ובפייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תוכן עניינים

הצטרפו לניוזלטר של PassportsPlease

הצטרפו לניוזלטר החינמי שלי לקבלת עדכונים על פוסטים חדשים והטבות נוספות