PassportsPlease

כל המידע לטיול הבא שלכם

הצטרפו לניוזלטר שלי

קבלו ראשונים את כל העדכונים על הפוסטים החדשים ועוד מידע בניוזלטר החינמי שלי

חיפוש מלונות

המכרה הפתוח

סוף שבוע מדברי – מה עושים במצפה רמון והסביבה?

מצפה רמון הוא הרבה מעבר לעצירה בדרך לאילת. איזור המכתש מציע שפע אתרי טבע מיוחדים ופעילויות לכל המשפחה ששווים חופשה נפרדת

מכתש רמון הוא איזור מאד מיוחד עם טבע ייחודי ואווירה מדברית מרגיעה. המכתש עצמו לא נוצר מפגיעת מטאוריט כמו מכתשים אחרים אלא נוצר משחיקה של שכבות סלע על ידי זרימת מים במשך מיליוני שנים. המכתש המרשים מתפרס לאורך של 40 ק"מ והאיזור הוא גם אחד מ – 50 שמורות אור כוכבים בינלאומיות, ולכן משמש איזור מעולה לצפייה בכוכבים.

יצאנו לחופשה קצרה במצפה רמון, עיירה השוכנת מעל המכתש ומהווה מוקד מצוין לטיולים באיזור, וחזרנו עם המון המלצות.

אוכל – מחפשים מה לאכול באיזור מצפה רמון? כנסו לפוסט המלא שלי על מסעדות ובארים במצפה רמון והסביבה.

המנסרה

גבעה בלב מכתש רמון שנוצרה מתופעה גאולוגית טבעית ומיוחדת – הגעה כולה מכוסה בעמודי אבן מרובעים בגדלים שונים עם זוויות חדות שנראו כאילו נוסרו בצורה מלאכותית בנגרייה. מעל האבנים נבנה שביל מרחץ באורך 250 מטרים שמאפשר לטייל על הגבעה ובסוף המסלול הסלול תמצאו תצפית יפה מההר. לאורך השביל יש מספר שלטים שמסבירים על היווצרות המנסרות לפני מיליוני שנה.
הגעה – בוייז – "המנסרה". הכניסה בחינם ויש חניה ליד תחילת השביל.

הר גמל

מרפסת תצפית על מכתש רמון שנבנתה על גבי סלע שמזכיר בצורתו גמל. אפשר להגיע עם הרכב ממש למרגלות הגבעה ואז נותר טיפוס קצר (אמנם תלול) לתצפית. כדאי להגיע לתצפית בשקיעה או בזריחה. מה שמיוחד במקום שרואים את השקיעה משתי זוויות שונות – בתחילת השקיעה מהצד המזרחי ולקראת השקיעה הסופית של השמש מהצד המערבי של ההר רואים את אותה נעלמת. הגעה – בוויז "הר גמל, מצפה רמון". ההגעה למקום בחינם. יש מקום לשבת על ההר כדי ליהנות מהתצפית אבל קחו בחשבון שיש בו רוח מטורפת אז לא הייתי בונה על פק"ל קפה…

גן לאומי "צבעי מכתש רמון"

במסגרת הטיול במכתש כדאי לבקר בגן הזה שהוא בעצם ציר נתיב נסיעה לכל כיוון שנסלל לאחרונה בתוך המכתש. מסלול הנסיעה כולו הוא 8 ק"מ וכולל תחנות עצירה שונות לאורך הדרך. הדרך עצמה מאד יפה ועוברת בין הרי מדבר בשלל צבעים.
בין התחנות תמצאו שרידים של תנור כבשן עתיק ממפעל חרסית ישן, מספר תצפיות, קניון של סלעים סגולים, סלעים צבעוניים ומספר נביעות מים. הבריכה הראשית שבה מותר להתרחץ נקראת מכרה האגם. מדובר במכרה פתוח עם בריכת מי תהום. המים נקיים לרחצה ונובעים כל השנה, אבל קחו בחשבון שלפני הגשמים מפלס המים נמוך והם יותר בוציים. ההגעה מהחניה דורשת מספר דקות של ירידה לבריכה ורבים מביעים לשם ציליות וציוד לפיקניקים. הבריכה מוקפת בסלעים טבעיים במגוון צבעיים שמוסיפים למיוחדות של המקום. מסביב לתחנות העצירה יש גם איזורים עם שירותים, שולחנות פיקניק וצל.

 

אני ממליצה מאד לעקוב אחר המסלול הזה באתר טיולי כדי למצוא את כל התחנות. האתר נבנה בהשקעה אבל קצת חסרים שלטים לגבי התחנות השונות.

הגעה – בוויז "פארק לאומי צבעי רמון" (למגיעים ממצפה רמון קחו בחשבון שמגיעים לצד השני שאינו הכניסה ויש קו הפרדה רצוף בכביש כך שצריך להסתובב כדי להיכנס לפארק. כק"מ קדימה יש מקום לעשות פרסה. הכניסה למקום בחינם.

שביל האבנים הזוהרות

בכניסה למצפה רמון הקימו פארק פסלים שעשויים מסלעי ענק, מתקן פעמוני רוח וספסלים לישיבה לאורח השביל. בחושך המקום הופך למיוחד במיוחד – אי אפשר לראות את הפסלים אבל אפשר ללכת בפארק על שביל האבנים הזוהרות, שביל באורך 250 מטרים ששתלו בו מאות אבנים קטנות וזוהרות בחושך שמדמות את שביל החלב. השביל מיוחד וחינמי ושווה ביקור בשעות החושך.

מה שכן, קשה למצוא את המקום בחושך כי השביל לא בולט מרחוק (רק כשעומדים ממש על שביל האבנים רואים את האור שלהן) והכל שם חשוך לאללה. צריך לשים בוויז "גן הפסלים", לחנות ליד שלט של הגן שנמצא ממול לחורשת קק"ל (לא בצד של החורשה) ולהיצמד ברגל לשביל הימני. ברגע שאתם במקום הנכון תראו את השביל הזוהר תוך כמה מטרים.

סיור צפייה בכוכבים

מצפה רמון הוא אחד האיזורים הטובים בארץ לצפייה בכוכבים. אז בערב יצאנו לסיור צפייה בכוכבים של חברת "בטבע". החברה מוציאה סיורים מדי יום בשני סבבים – 20:00-22:00 ו – 23:00-10:00. הסיורים יוצאים בקבוצות פתוחות ועל מנת שיצא סיור צריך לפחות 4 נרשמים לכלל הסיור.

את הסיור מתחילים במפגש בתחנת דלק במצפה רמון ואז יורדים למכתש בשיירת מכוניות. במכתש נשכבים על מזרונים והמדריך מעביר הסבר על הכוכבים והאיזור עם לייזרים וגם טלסקופים לסיום שיעזרו לכם לראות כוכבי לכת ועוד מקרוב יותר. ההדרכה מאד מעניינת והנוף של השמיים באיזור החשוך הזה מדהים. חשוב להביא בגדים חמים לסיור, ממש קר בערב גם בקיץ.

מחיר – המחיר המלא הוא 130 ש"ח לאדם מגיל 3. אנחנו הגענו דרך הייטקזון שמציעים כרטיס זוגי ב – 205 ש"ח במקום 260.

חוות האלפקות

חווה שהוקמה לפני יותר מ – 30 שנה ומגדלת אלפקות ולאמות בנוסף לעיזים, סוסים, חמורים וגמל. מחיר – 30 ש"ח לאדם כולל שקית האכלה. החווה נמצאת קילומטרים בודדים ממצפה רמון ומתאימה לכל המשפחה. מלבד האכלת האלפקות בימים עם הרבה מבקרים (סופי שבוע, חגים וכו') יש הדרכה על האלפקות והצמר שמייצרים בחווה מספר פעמים ביום.

בנוסף לביקורי יום החווה מציעה אפשרויות לינה שונות של צימרים וגלמפינג. אנחנו התארחנו בגלמפינג של החווה בחג הסוכות ויצאנו מאד מרוצים.

מרכז מבקרים מצפה רמון

מרכז המבקרים של מצפה רמון חודש ובהחלט שווה ביקור. המקום מאד מושקע וכולל סרטים ומרפסת תצפית על האיזור. המרכז מחולק לשני נושאים – אילן רמון וסיפור המעבורת שלו וחצי נוסף על המכתש. הביקור הוא עצמאי אך נעים בקבוצה לפי השעה בה הגעתם ודיילים במקום מכווינים אתכם כל פעם בהתאם לסרט שמתחיל.

במרכז יש דגם של מעבורת החלל קולומביה ו – 3 סרטים על אילן רמון, סיפור חייו, המסע שלו לחלל והסוף הטראגי של המשלחת. בהמשך מגיעים לאיזור עם הסברים על המכתש והכוכבים שכולל סרטים והסברים. מחוץ למרכז יש מרפסת תצפית ושביל לטיילת שמובילה למרפסת התצפית המרכזית על מכתש רמון.

יש להזמין מקום באתר רשות הטבע והגנים ליום ושעה ספציפיים. מחיר – 28 ש"ח למבוגר, 14 ש"ח לילד.

המרפסת

מרפסת תצפית על מכתש רמון שחובה לבקר. קק"ל בנתה מרפסת תצפית תלויה מעל המכתש ממנה נשקף נוף מטורף על כל המכתש. אפשר להגיע אליה בהליכה ממרכז המבקרים או לשים וויז למרפסת ולחנות ברחוב ממש קרוב אליה. ההגעה בחינם ולא חייבים לבקר במרכז המבקרים על מנת להגיע לתצפית.

אהבתם את הפוסט? יש לכם מה לשתף? אשמח לשמוע בתגובות!

לעוד עדכונים, תמונות מיוחדות ופוסטים חדשים מוזמנים לעקוב אחרי הבלוג גם באינסטגרם ובפייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תוכן עניינים

הצטרפו לניוזלטר של PassportsPlease

הצטרפו לניוזלטר החינמי שלי לקבלת עדכונים על פוסטים חדשים והטבות נוספות